Regionala läger på tre orter i vår

Mellan 28 och 31 mars genomförs tre regionala läger för flickor födda 2006 runt om i landet - i Eskilstuna, Uppsala och Vänersborg.

Regionala läger inom ramen för "Spelarutbildning – en helhet"

Svensk fotboll arbetar ambitiöst och målmedvetet med att inspirera och utbilda spelare i olika åldrar som befinner sig i olika utvecklingsstadium – bland annat för att ge metoder och verktyg för spelare att ta ytterligare steg i sin fotbollsutveckling.

SvFF representerar cirka 3 000 föreningar från norr till söder, land och stad och alla är lika viktiga. De flesta av landslagsspelarna har påbörjat sina karriärer i just landsortsföreningar. Alla är lika viktiga oavsett var de kommer ifrån och vilken situation de befinner sig i just nu.

Syftet med regionala läger är att fler ska få en likvärdig utbildning som landslagsspelarna (t ex inom fotbollsfysiologi, fotbollpsykologi, kost och antidoping) och därigenom ges inspiration och stimulans till sin fotbollsutveckling.

Ansvariga ledare: Lotta Hellenberg, SvFF och Semir Mehanovic/Per Kapfält, Södermanlands FF

Regionalt läger F06

  • Plats
    Eskilstuna
  • Datum och tid

Deltagare

  • Tyra Andersson
    Vimmerby IF
  • Vera Andersson
    IFK Kalmar
  • Märta Ankarcrona
    Djurgårdens IF FF
  • Ella Asplund
    IFK Nyköping
  • Maria Bar-Sawme
    Gideonsbergs IF
  • Thea Bauer
    Djurgårdens IF FF
  • Estelle Berg
    Västerås BK 30
  • Tilde Bergquist
    Skogstorps GOIF
  • Lina Blomstrand
    Skogstorps GOIF
  • Michelle Borg
    Hammarby IF FF
  • Tyra Borg
    KIF Örebro DFF
  • Tuva Brannemo
    Eskilstuna United DFF
  • Ophelia Dahl
    Västerås BK 30
  • Stina Dahlman
    KIF Örebro DFF
  • Juni Einarsson
    Tingsryd United FC
  • Jonna Eriksson
    Vimmerby IF
  • Mira Fjellström
    Linköping FC
  • Maja Fredriksson
    KIF Örebro DFF
  • Nina Garibija
    Hammarby IF FF
  • Uma Hammarstrand
    Hammarby IF FF
  • Eliana Ibrahim
    Eneby BK
  • Alma Ilhammar
    IFK Kalmar
  • Tyra Ingårda
    Eskilstuna United DFF
  • Cajsa Johansson
    Mariebo IK
  • Matilda Juhlander
    FC Vetlanda Dam
  • Agnes Karlsson
    Vimmerby IF
  • Hedda Karlsson
    Husqvarna FF
  • Mariam Khalaf
    Linköping FC
  • Julia Krantz
    Hammarby IF FF
  • Elsa Lind
    IFK Kalmar
  • Elsa Lindholm
    Täby FK
  • Hanna Lööw
    Täby FK
  • Emilia Malmborg
    Gideonsbergs IF
  • Olivia Moszkowicz Rigbert
    AIK FF
  • Tess Olausson
    BK Häcken FF
  • Ella Onyango
    AIK FF
  • Ronja Osman Sofi Ingberg
    Linköping FC
  • Milla Persson
    Jönköpings Södra IF
  • Jonna Rahm
    IFK Björkö
  • Wilma Rofors
    Linköping FC
  • Alva Rosenbom
    Hammarby IF FF
  • Naomi Schultze
    Älvsjö AIK FF
  • Nora Skoglund
    BK Häcken FF
  • Olivia Stridh
    IFK Kalmar
  • Nora Stålnacke
    Linköping FC
  • Hanna Sävhult
    Smedby AIS
  • Bianca Tihi
    AIK FF
  • Alice Wahlberg
    Husqvarna FF
  • Alva Wallmark
    Eskilstuna United DFF

Instruktörer

  • Robin Blommé Tränare
  • Jesper Gustavsson Fysioterapeut/fotbollsfys
  • Lotta Hellenberg Förbundskapten
  • Per Kapfält Samordnare Södermanlands FF
  • Semir Mehanovic Tränare
  • Peter Tillqvist Målvaktstränare
  • Stefan Ärnsved Nationell Fotbollsutbildare

Praktik på Tunavallen

28/3 kl 15.15-16.30, grupp 1 och 16.45-18.00, grupp 2

29/3 kl 10.00-11.30, grupp 1 och 15.30-17.00, grupp 2

30/3 kl 14.30-17.00, internmatch inkl. uppvärmning, helgrupp

31/3 kl 09.00-10.30, helgrupp

Kontaktperson: Per Kapfält, Södermanlands FF, 073-513 46 91.

Ansvariga ledare: Martin Möller, SvFF och Anders Winberg, Upplands FF.

Regionalt läger F06

  • Plats
    Uppsala
  • Datum och tid

Deltagare

  • Khummi Al-Haji
    Islingby IK
  • Ines Blomqvist
    AIK FF
  • Aleksandra Bogucka
    AIK FF
  • Elina Boije
    IFK Östersund
  • Svea Dahlquist
    Morön BK
  • Eva-Alida Eliasson
    Kiruna FF
  • Agnes Engberg
    Islingby IK
  • Magdalena Enstedt
    Piteå IF DFF
  • Nellie Eriksen Yasseri
    Sandvikens IF
  • Hanna Eriksson
    Malungs IF
  • Thea Eriksson
    Piteå IF DFF
  • Julia Farinder
    P18 IK
  • Vide Forslund
    Kågedalens AIF
  • Tyra Grönlund
    Flurkmarks IK
  • Tindra Gustafsson
    IK Uppsala Fotboll
  • Alice Gustavsson
    Sunnanå SK
  • Hedvig Hedlund
    Sunnanå SK
  • Alva Hellenius
    IF Brommapojkarna
  • Lova Henell
    Luleå SK
  • Lykke Ihrfelt
    Hammarby IF FF
  • Naemi Jallow
    Hammarby IF FF
  • Ellen Jansson
    Norrala IF
  • Hedvig Karlsson
    IK Uppsala Fotboll
  • Emma Kupres Liderfelt
    Vaksala SK
  • Adine Lindahl
    Själevads IK
  • Klara Lindbäck
    Kågedalens AIF
  • Lova Lindqvist
    Frösö IF
  • Tilde Lindström
    Valbo FF
  • Astrid Löfgren
    Notvikens IK DFF
  • Elsa Löfgren
    IF Team Hudik
  • Gabriella Malki
    IF Brommapojkarna
  • Nellie Moström
    Domsjö IF
  • Alexandra Olsson
    IFK Karlshamn
  • Linnea Sahlin
    Heffnersklubbans BK
  • Maja Sandelin
    Dalhem IF
  • Selma Sander
    Karlskrona FF
  • Majken Sanjiva
    Karlskrona FF
  • Klara Schotte
    Gamla Upsala SK
  • Sofie Sjödin
    Heffnersklubbans BK
  • Elin Sonerud
    IF Team Hudik
  • Klara Svensson Nygård
    Frösö IF
  • Turid Säfvenberg Hugosson
    Umeå IK FF
  • Lova Tomic
    IK Uppsala Fotboll
  • Tuva Wikström
    IK Brage
  • Sonja Windahl
    Stureby FF
  • Maja Wåhlin Eliasson
    Islingby IK
  • Janelle Yilmaz
    AIK FF
  • Ida Åkerlind
    Härnösands SK
  • Fanny Öhngren
    IK Uppsala Fotboll

Instruktörer

  • Robert Axelsson Målvaktstränare
  • Pernilla Karlsson Nationell Fotbollsutbildare
  • Tove Levin Föreläsare fotbollsfys (29/3)
  • Martin Möller Förbundskapten
  • Johan Runnander Tränare
  • Anders Winberg Samordnare Upplands FF
  • Jessiqa Öberg Tillbom Tränare

Praktik på Lötens IP

28/3 kl  15.15-16.30, grupp 1 och 16.45-18.00, grupp 2

29/3 kl 10.00-11.30, grupp 1 och 15.30-17.00, grupp 2

30/3 kl 15.00-17.30, internmatch inkl. uppvärming, helgrupp

31/3 kl 09.30-11.00, helgrupp

Kontaktperson: Anders Winberg, Upplands FF, tel 070-396 32 58

Ansvariga ledare: Annelie Norén, SvFF och Ingrid Lundkvist, Västergötlands FF.

Regionalt läger F06

  • Plats
    Vänersborg
  • Datum och tid

Deltagare

  • Lowa Ahlén
    Råda BK
  • Anna Andersson
    Helsingborgs IF
  • Thea Arnesson
    IFK Örby
  • Ia Berglund
    Malmö FF
  • Lova Bjurgren
    FC Rosengård
  • Izabella Blomqvist
    IS Halmia
  • Isabel Bodecker
    Malmö FF
  • Nadja Carlman
    Alingsås FC United
  • Alice Clarinsson
    FC Hessleholm
  • Märta Dangardt
    Sävedalens IF
  • Emma Eklund
    Malmö FF
  • Wilma Enhager Pohlin
    Gånghester SK
  • Ebba Fjordskär
    IFK Fjärås
  • Sophie Gabretensaye
    Malmö FF
  • Isabella Grundström
    BK Astrio
  • Olivia Gunnarsson Lavlund
    Malmö FF
  • Amelia Hallberg
    Ljungskile SK Damfotboll
  • Vanessa Hansson
    IK Rössö Uddevalla
  • Alma Hasic
    BK Häcken FF
  • Elsa Hellgren
    Rävåsens IK Karlskoga
  • Kajsa Höglund Jansson
    BK Häcken FF
  • Agnes Inedahl
    Alingsås FC United
  • Nicole Jankulovski
    Sävedalens IF
  • Ester Jansson
    Eda IF
  • Emmy Jondell
    Råda BK
  • Olivia Jonsson
    BK Häcken FF
  • Ebba Jönne
    BK Astrio
  • Elina Jönsson
    IK Rössö Uddevalla
  • Amanda Liljeblad
    Näsets SK
  • Elsa Lindhe
    IFK Osby
  • Moa Ljungqvist
    Skurups AIF
  • Vanessa Lopez
    IF Elfsborg
  • Nellie Lövenhamn
    IF Viken
  • Alice Magnusson
    Malmö FF
  • Vera Metaj
    FC Rosengård
  • Leia Molund
    IFK Göteborg
  • Ebba Mörfeldt
    IFK Örby
  • Isabella Nedrén
    IFK Fjärås
  • Althea Olofsson
    IFK Örby
  • Ida Peterson
    Alingsås FC United
  • Hedvig Petersson
    IFK Örby
  • Maja Portillo
    Sävedalens IF
  • Tilda Redzic
    Ulvåkers IF
  • Tindra Rodéhn
    IFK Göteborg
  • Emma Saleskog
    QBIK
  • Ida Selmosson
    Lidköpings FK
  • Andréa Staum Eriksson
    Eda IF
  • Nikita Stojcevska
    FC Rosengård
  • Olivia Strandahl
    IF Centern
  • Emmi Svanström
    IF Viken
  • Nicolina Svensson
    BK Astrio
  • Alice von Brömssen
    BK Häcken FF
  • Meja Östlind
    Lidköpings FK

Instruktörer

  • Kristín Geirsdóttir Föreläsare fotbollsfys 29/3
  • Ingrid Lundkvist Samordnare Västergötlands FF
  • Mauritz Magnusson Målvaktstränare
  • Annelie Norén Nationell Fotbollsutbildare
  • Johanna Norgren Tränare
  • Stefan Olofsson Nationell Fotbollsutbildare
  • Sandra Wuopio Tränare

Praktik på Vänersvallen

28/3 kl  15.15-16.30, grupp 1 och 16.45-18.00, grupp 2

29/3 kl 10.00-11.30, grupp 1 och 15.30-17.00, grupp 2

30/3 kl 15.00-17.30, internmatch inkl. uppvärmning, helgrupp

31/3 kl 09.30-11.00, helgrupp

Kontaktperson: Ingrid Lundkvist, Västergötlands FF, tel 070-237 82 80