Matcher idag - Svenska Fotbollförbundet

Välj förbund och datum
Matcher 2019-08-18
Tid Match Resultat Anläggning
Allsvenskan, herrar
15:00 Flytt p.g.a AIKs deltagande i Europa Leauge. AIK - Kalmar FF 1 - 2 Nationalarenan, Friends Arena
15:00 IK Sirius FK - IFK Norrköping FK 0 - 2 Studenternas IP 1
15:00 Örebro - BK Häcken 1 - 2 Behrn Arena
17:30 Malmö FF - Falkenbergs FF 5 - 0 Stadion
Superettan
15:00 Dalkurd - GAIS 3 - 0 Gavlevallen
17:30 IF Brommapojkarna - Östers IF 1 - 1 Grimsta IP 1
Div 1 Norra, herrar
15:30 Team TG FF - Carlstad United BK 4 - 2 Umeå Energi Arena SOL
Div 1 Södra, herrar
17:00 FC Trollhättan - Tvååkers IF Edsborgs IP A-plan
17:00 Ljungskile SK - Assyriska Turabdin IK 2 - 1 Skarsjövallen
Div 2 Södra Svealand, herrar
13:00 IFK Haninge - AFK Linköping 4 - 1 Torvalla IP 1
17:00 Värmbols FC - Assyriska FF 1 - 3 Backavallen A
Div 2 Norra Götaland, herrar
17:00 Lidköpings FK - Stenungsunds IF 1 - 2 Framnäs IP A-plan
Div 2 Östra Götaland, herrar
14:00 Råslätts SK - FK Karlskrona 2 - 3 Råslätts IP
Div 2 Västra Götaland, herrar
17:00 Ängelholms FF - IFK Malmö FK 2 - 1 Ängelholms IP A-plan
Div 3 Norra Norrland, herrar
14:00 Kiruna FF - Bergnäsets AIK 6 - 1 Lombia IP
Div 3 Mellersta Norrland, herrar
14:00 Iggesunds IK - Härnösands FF 2 - 0 Movallen
Div 3 Södra Svealand, herrar
14:00 FoC Farsta FF - Trosa-Vagnhärad SK 2 - 2 Farsta IP 1
Div 3 Sydöstra Götaland, herrar
17:00 Lindsdals IF - Saxemara IF 1 - 1 Lindsdals IP
Div 3 Sydvästra Götaland, herrar
17:00 Älmhults IF - Högaborgs BK 4 - 1 Älmevallen
Div 3 Södra Götaland, herrar
14:00 Södra Sandby IF - IF Limhamn Bunkeflo 3 - 0 Södra Sandby IP A-plan
OBOS Damallsvenskan
15:00 Kopparbergs/Göteborg FC - Kristianstads DFF 2 - 0 Valhalla 1 Konstgräs
16:00 Eskilstuna United DFF - Piteå IF DFF 1 - 1 Tunavallen
17:00 Linköpings FC - Vittsjö GIK 2 - 1 Linköping Arena
Elitettan
14:00 Morön BK - IF Brommapojkarna 2 - 2 Skogsvallen
15:00 Assi IF - IK Uppsala Fotboll 1 - 2 Billerud Korsnäs Arena
15:00 Borgeby FK - Hammarby IF FF 0 - 5 Borgeby IP A-plan
15:30 Asarums IF FK - AIK 0 - 2 Asarums IP
Div 1 Norrland, damer
14:00 Domsjö IF - Notvikens IK DFF 1 - 8 Domsjö IP
Div 1 Norra Svealand, damer
14:00 Enköpings SK UK - Ljusdals IF 0 - 1 Enavallen A-plan
14:00 Gustafs GoIF - Bollstanäs SK 0 - 11 Morbyvallen
Div 1 Södra Svealand, damer
14:00 Täby FK - Triangelns IK 2 - 4 Tibblevallen (Täby SC 1)
18:00 Södersnäckornas BK - Älvsjö AIK FF 0 - 1 Hammarby IP 1
Div 1 Norra Götaland, damer
15:00 IK Rössö Uddevalla - Alingsås FC United 2 - 3 Rimnersvallen
P19 Allsvenskan Slutspelsserie
13:00 GIF Sundsvall - Östers IF 5 - 2 NP3 Arena
P19 Allsvenskan Norra Nedflyttningsserie
11:00 Täby FK - Vasalunds IF 4 - 2 Tibblevallen (Täby SC 1)
14:00 FC Djursholm - Gefle IF FF Djursholms IP 1
P19 Div.1 - Region 6
13:00 Kubikenborgs IF - Östersunds FK 0 - 1 Kubikenborgs IP konstgräs
P19 Div.1 - Region 5
13:00 IK Frej Täby FK - Sandvikens IF 10 - 3 Vikingavallen/Täby IP 1
16:00 IFK Stocksund - Sollentuna FK 2 - 0 Danderyd Arena 1
17:00 Akropolis IF - Håbo FF 6 - 0 Spånga IP 1
P19 Div.1 - Region 4
14:00 BK Forward - IFK Haninge 1 - 1 Trängens IP Konstgräs
16:00 Enskede IK - Karlslunds IF HFK 4 - 0 Enskede IP 2
16:00 IFK Aspudden-Tellus - Boo FF 0 - 0 Aspuddens IP 1
P19 Div.1 - Region 3
13:00 IK Sleipner - IFK Berga 1 - 1 Ektorps IP
15:00 Smedby AIS - Växjö Norra IF 4 - 0 Mirum Arena
15:30 Lindö FF - Jönköpings Södra IF 1 - 4 Fastighetsteknik Arena
P19 Div.1 - Region 2
14:00 IK Oddevold - Utsiktens BK 2 - 2 Thordengården
14:00 Lidköpings FK - IF Warta 5 - 2 Framnäs IP Bävervallen
14:00 Torslanda IK - Vänersborgs IF 1 - 1 Torslandavallen 2 Konstgräs
15:30 Vänersborgs FK - Sävedalens IF 1 - 0 Vänersvallen Syd Konstgräs
16:30 Skövde AIK - Qviding FIF 1 - 4 Lillegårdens IP, C-plan, Konstgräs
P19 Div.1 - Region 1
13:00 Lunds BK - IFK Hässleholm 7 - 2 Klostergårdens IP, centrumplan
14:00 IF Lödde - Eskilsminne IF 2 - 5 Tolvans IP A-plan
17:00 Bjärreds IF - BK Olympic 5 - 3 Borgeby IP B-plan
P17 Allsvenskan Slutspelsserie
12:00 Malmö FF - Bele Barkarby FF 2 - 0 Malmö Stadionområdet plan 7
14:00 IFK Göteborg - Kalmar FF 3 - 0 Kviberg 5 konstgräs
15:00 BK Häcken - IF Brommapojkarna 0 - 0 Gothia Park konstgräs
15:00 Djurgården - AIK FF 2 - 1 Hjorthagens IP 1
P17 Allsvenskan Södra Nedflyttningsserie
14:00 IF Elfsborg - Trelleborgs FF 1 - 1 Borås Arena 2 konstgräs
17:00 IK Oddevold - Örebro SK FK 3 - 1 Thordengården
P17 Allsvenskan Norra Nedflyttningsserie
12:30 Umeå FC Akademi - IFK Lidingö FK 3 - 0 Umeå Energi Arena SOL
16:00 Skiljebo SK - FC Djursholm 5 - 1 Hamre 1
P17 Div.1 - Region 6 (Norr)
16:00 Tegs SK Fotboll - Skellefteå FF 6 - 0 Tegstunets IP
P17 Div.1 - Region 6 (Söder)
13:00 Kubikenborgs IF - Östersunds FK 3 - 1 Kubikenborgs IP Fältet
15:00 Friska Viljor FC - Selånger FK 3 - 0 Skyttis IP
16:00 GIF Sundsvall U16 - Sollefteå GIF FF 8 - 3 Camp Mitthem
P17 Div.1 - Region 5
12:00 Sandvikens IF - IK Brage 0 - 7 Jernvallen 1 Konstgräs
13:00 Strands IF - Gefle IF FF 0 - 3 Glysis Sparbanken Arena
P17 Div.1 - Region 4
12:00 Tullinge Triangel Pojkar FK - Assyriska FF 4 - 1 Brantbrinks IP 1
13:00 Huddinge IF - IFK Kumla 3 - 2 Källbrinks IP 3
13:00 Västerås SK FK - Athletic FC Eskilstuna 3 - 0 Solid Park Arena
15:00 Tyresö FF - Karlslunds IF HFK 1 - 0 Tyresövallen 1
16:15 BK Forward - IFK Haninge 1 - 2 Trängens IP Konstgräs
P17 Div.1 - Region 3
14:00 Husqvarna FF - Motala AIF FK 2 - 2 Zinkensdamm - Naturgräs
14:00 Växjö Norra IF - FC Linköping City 2 - 2 Åbo Idrottsplats
15:00 Åtvidabergs FF - Hovshaga AIF Kopparvallen
P17 Div.1 - Region 2
14:00 Skövde AIK - Utbynäs SK 2 - 4 Lillegårdens IP, A-plan
14:15 Älvsborg FF - IFK Mariestad 3 - 5 Påvelund 1 Konstgräs
14:30 GAIS - Norrby IF 1 - 0 Gaisgården 2 Konstgräs 1
P17 Div.1 - Region 1
13:00 BK Höllviken - Landskrona BoIS 0 - 8 Höllvikens IP A-plan
16:00 IF Limhamn Bunkeflo - Mjällby AIF 0 - 3 Brovallen, Bunkeflostrand konstgräs
P16 Nationell Grupp 1
12:00 Hässleholms IF - Malmö FF 1 - 5 Österås IP C-plan
13:00 Ystads IF FF - Bjärreds IF 1 - 2 Sandskogens IP A-plan
14:00 FK Karlskrona - Kalmar FF 4 - 1 Västra Mark IP
P16 Nationell Grupp 2
14:00 Vinbergs IF - Lunds BK 2 - 4 Vinåvallen A
P16 Nationell Grupp 3
15:00 Skoftebyns IF - Degerfors IF 6 - 0 Nysätra IP
16:00 Karlstads BK - Jönköpings Södra IF 5 - 3 Våxnäs IP
P16 Nationell Grupp 4
15:00 BK Forward - Örebro SK FK 1 - 2 Trängens IP Konstgräs
15:00 FC Linköping City - IFK Nyköping 8 - 0 Stångebro sportfält A
15:30 IK Frej Täby FK - Karlslunds IF HFK 3 - 5 Vikingavallen/Täby IP 1
P16 Nationell Grupp 5
17:30 IK Franke - Athletic FC Eskilstuna 5 - 2 Råby IP 3 (konstgräs)
P16 Nationell Grupp 6
13:00 Bollstanäs SK - Sandvikens IF 11 - 1 Bollstanäs IP 1
14:10 Dalkurd FF - FC Djursholm 4 - 5 Sävja IP Konstgräs
16:00 GIF Sundsvall - IK Sirius FK 1 - 1 NP3 Arena
17:00 Forssa BK - IK Brage 0 - 1 Sportfältets konstgräs
P16 Nationell Grupp 8
11:30 Kiruna FF - Ersmarks IK 0 - 5 Lombia IP
14:00 Bodens BK FF - Sandåkerns SK 3 - 1 Boden Arena
Svenska Spel F19 Norra
19:00 IK Uppsala Fotboll - Hammarby IF FF 0 - 0 Lötens IP Konstgräs
SM F17 Norra Norrland
14:00 Arnäs IF/Björna IF - Notvikens IK DFF HumanResurs Arena A 11
14:00 Lira BK - Gimonäs Umeå IF 1 - 0 Porsö IP
14:00 Mariehem SK - Piteå IF FF (2) 3 - 1 MSK Arena
15:00 Piteå IF FF/Munksund Skuthamns SK - Luleå SK 0 - 2 Idrottsparken, Munksund
SM F17 Mellersta Norrland
13:00 IFK Timrå - Ope IF (2) 3 - 0 Bergeforsens Idrottsplats
19:00 Sundsvalls DFF/Sidsjö Böle - IF Team Hudik 3 - 1 NP3 Arena
SM F17 Norra Svealand
14:00 Skiljebo SK - Vaksala SK 3 - 2 Hamre 2
15:00 Sandvikens IF - Kvarnsvedens IK 0 - 6 Jernvallen
15:00 Sunnersta AIF - Ornäs BK 2 - 4 Sunnersta IP
15:10 IK Uppsala Fotboll - Gefle IF FF Österängens IP
SM F17 Mellersta Svealand
13:00 Örebro SK Söder - Hammarby IF FF (2) 3 - 1 Ekängs IP, Konstgräs
16:00 Eskilstuna United DFF - Djurgårdens IF FF (1) 1 - 3 Årby IP
17:00 P18 IK - IF Brommapojkarna 0 - 9 Visborgsvallen A plan
SM F17 Södra Svealand
11:00 IFK Stocksund - AIK FF 0 - 4 Danderyd Arena 1
SM F17 Västra Götaland
19:15 Sävedalens IF - Hovås Billdal IF 2 - 2 Vallhamra 2 Konstgräs
SM F17 Södra Götaland
14:00 Dösjöbro IF - Asarums IF FK Uppskj. Dösjöbro IP A-plan